[Plasma6] KDE Turkish communities | organizing a megarelease party

Apologies for posting in English. I unfortunately do not speak or write Turkish and am uncomfortable posting content using machine translation without being able to check the output.

Plasma 6 Megarelease

KDE’s Megarelease 6 is quickly approaching (Schedules/Plasma 6 - KDE Community Wiki). The end of February is just around the corner and several local communities are already planning to hold megarelease parties. The current list includes Barcelona, Cambridge, and Berlin:

Promo/Events/Parties/KDE 6th Megarelease - KDE Community Wiki

I am writing to ask if any KDE Turkish communities would like to organize a party for this milestone. If yes, that’d be wonderful! Please add your local community to the above list and let’s start coordinating. And if anyone in the community plans to be at FOSDEM in Brussels 3-4 February, it may be helpful to organize an in-person meetup to plan.

Be in touch!

We have even started collected some Plasma 6 party ideas :slight_smile:

Party games for KDE’s Megarelease 6 in February?

Global Communities

Regarding KDE’s global communities: in order to collect information in one place, links to translation teams, community websites, local networking and support channels, as well as the local community promo work of “KDE Network” are being listed at the community wiki:

Global Communities - KDE Community Wiki

Check it out and please let me know if any information for KDE Turkish communities is missing or out-of-date. This is very much a work in progress, and information scattered around KDE was included without checking its status. Your input will be really helpful.

Hey! It would be absolutely good! I’m very bad at organize some social events, but I can’t this miss that! :slight_smile:

Below is Turkish, sorry for that.

Doğrusu ben İstanbul’dayım. Tam olarak ne yapılması gerektiğini bilmesem de benim gibi katılmayı düşünen birkaç kişiyle bir plan yapabiliriz. Nispeten eğlenceli bir parti ya da tercihinize göre nispeten ciddi bir toplantı da düşünebiliriz.

Mekan gereksinimi olursa bununla ilgili olarak üniversitelerin öğrenci kulüpleri ve özgür yazılım ürünleri kullanan/üreten firmalar ile sponsorluk tarzı şeyler hakkında görüşülebilir.

Let me help there :yum:

İngilizce paylaşım için özür dilerim. Ne yazık ki Türkçe konuşmuyor ya da yazmıyorum ve çıktıyı kontrol edemeden makine çevirisi kullanarak içerik yayınlamaktan rahatsızlık duyuyorum.

Plasma 6 Megayayını
KDE’nin 6. büyük yayını hızla yaklaşıyor, Şubatın sonuna doğru geliyoruz ve birçok yerel topluluk şimdiden kutlamalar planlıyor. Güncel liste Barselona, Cambridge ve Berlini içeriyor:

https://community.kde.org/Promo/Events/Parties/KDE_6th_Megarelease

Türk KDE topluluklarından herhangi birinin bu dönüm noktası için bir kutlama düzenlemek isteyip istemediğini sormak için yazıyorum, öyleyse bu harika olur. Lütfen yerel topluluğunuzu yukarıdaki listeye ekleyin ve koordinasyona başlayalım! Ve eğer topluluktan herhangi birisi 3-4 Şubat’ta Brüksel’deki FOSDEM’de olmayı planlıyorsa, plan yapmak için yüz yüze bir buluşma düzenlemek faydalı olabilir.

İletişimde kalalım!

Bazı Plasma 6 kutlama fikirleri toplamaya başadık bile :slight_smile:

Küresel Topluluklar

KDE’nin global topluluklarıyla ilgili olarak, bilgileri tek bir yerde toplamak için; çeviri ekiplerine, topluluk websitelerine, yerel ağlar ve destek kanallarına ve “KDE Network” ağının yerel topluluk tanıtım çalışmalarına bağlantılar, kde topluluk wikisinde yer almaktadır:
https://community.kde.org/Global_Communities

Bir göz atıp Türk KDE topluluklarına ilişkin eksik ya da güncelliğini yitirmiş bir bilgi varsa lütfen bana bildirin. Bu henüz devam eden bir çalışma ve KDE etrafında saçılmış bilgiler gözden geçirilmeden eklenmişti, katkılarınız gerçekten yardımcı olacaktır.


Thank you for considering! I don’t think I’m around a busy centre myself to organise anything significant but I’ll spread this around!

I know an already organized yearly Linux & Free software event (https://kamp.linux.org.tr) on 30 Jan - 2 Feb, a bit early but I think they can consider such a nice touch, I’ll ask kindly! Thanks again.

4 Likes